top of page

Gençlerin sınıf eğitiminde sürekli eğitmenlerini dinlediğini mi düşünüyorsunuz? O zaman bu yazıyı okumaya devam edin.
 

Eğitimin ilk birkaç dakikasından sonra gençlerin gözleri eğitmende olsa bile akılları çoktaan sosyal medyaya veya kız arkadaşıyla dün yaptığı tartışmaya kaymış durumdadır. Yapılan araştırmalar Z kuşağının herhangi bir şeye kesintisiz odaklanma süresinin 8 saniyeye kadar düştüğünü göstermiştir.

 

Peki, gençlerin algısını ve ilgisini ders konusuna nasıl çekebiliriz?

 

Cevap basittir. Oyunlaştırma.

Aslında tüm eğitmenler derslerine oyunların olumlu katkısını bilirler. Birçoğu oyunları bir araç olarak kullanır. Fakat yeni kuşak gençler maalesef içinde teknolojiyi ve mobil dünyayı barındırmayan oyunlardan pek de hoşlanmıyor artık. Siz de oyunlaştırma için teknolojiden faydalanmalısınız. Oyunda öğrenilen bilginin akılda kalması çok daha kolaydır. Yarışma kurgusu üzerinden bir oyun oynattığınızda enerji seviyesinin arttığını, oyun sırasında bilgilerin tekrar edildiğini ve akılda kalıcı şekilde öğrenildiğini farkedersiniz. Bu amaçla üretilmiş birçok oyun platformu bulunmakla birlikte bunlardan en öne çıkanı mobixa platformudur. Mobixa’da eğitmenler için özel oluşturulmuş sınıf içi sınav-oyun (SINOY) bulunur. Tek bir tuşla öğrencilere sınav sonuçları gider. Sınıfın hangi konuları daha az anladığını eğitmen anında görebilir ve herkes sınıftayken önlemini alabilir. Sadece sınav değil, hayal gücünüzle sınırlı oyun senaryolarını da burada öğrencilerinize oynatabilirsiniz. Mesaj özelliği ile öğrencilerinize hem sınıfta hem de sınıf dışındayken sınav mesaj gönderebilirsiniz. Liderlik tablosundan her öğrenci  oyundaki seviyesini takip edebilir.
Her sınav aynı zamanda bir eğitim fırsatıdır. Hedeflerin tutturulabilmesi, hataların düzeltilebilmesi ve daha iyisini yapabilmek için bilgilerin sürekli güncel tutulması gerekmektedir. Mobixa, aynı bilgiyi mikro içerikler şeklinde birçok kez hatırlatarak bilginin akılda kalmasını sağlayan eğitimde oyunlaştırma platformudur.

bottom of page