Sık Sorulan Sorular

Mobixa hakkında genel sorular

Mobixa nedir?


Eğitimi eğlenceli hale getiren, online oyunlaştırma platformudur.
Mobixa platformu nelerden oluşur?


İki bileşenden oluşur. Yönetim paneli ve oyun uygulaması. Yönetim paneli: Soru girişi, kullanıcı ekleme, SINOY yapma, oyun sepeti oluşturma, sonuçlara bakma işleri için kullanacağınız araçtır. https://admin.mobixa.net Oyun uygulaması: Hazırladığınız SINOY'ların veya Oyunların ekipleriniz ve öğrencileriniz tarafından oynanmasını sağlayan uygulamadır. https://game.mobixa.net
Mobixa platformuyla ne tür oyunlar hazırlayabilirim?


Oyunlaştırılmış sınavlar, düello, bilgi yarışmaları, turnuvalar, şampiyonalar...

Sorulara doğru cevap verdikçe puan kazanılır, yanlış cevaplarda puan kaybedilir.

Her oyunun bir puan hedefi vardır. Hedefe ulaşınca oyun tamamlanır.

2 oyun modülü bulunmaktadır.

Oyun Sepeti ve SINOY

SINOY oyunlaştırılmış sınavdır. Yani SINav OYun. Sınıftayken veya uzaktan kolayca sınav yapılmasını sağlar.

Oyun Sepeti ise kendi içinde birçok farklı soru-cevap oyunu barındırabilen ve en tepedeki final oyununa ulaşmak için aşağıdaki oyunların tamamlanmasını gerektiren oyundur. Oyun sepetindeki oyunlarda oyuncu kendi kendine oynayabileceği gibi bir arkadaşına düello da gönderebilir.
Neden soru-cevap oyunu?


Bunun birçok nedeni var.

 • Birincisi, insanoğlu bilgiyi ölçmenin daha iyi bir yöntemini henüz keşfedemedi. Teknoloji gelişti ama sınavlar hayatımızda olmaya devam etti. Mobixa ekibinizin bilgi seviyesini kolayca ölçmenizi sağlar. Ölçmekle kalmaz eksikliği de giderir. Çünkü isterseniz yanlış cevapladıklarında doğru cevabın ne olduğunu gösterir.
 • Bugün hemen hemen tüm TV kanallarında soru-cevap oyunu türevi yarışma programları var. Bundan yıllar önce de benzer yarışmalar vardı, halen devam ediyor. Gazetede bulmaca çözmek bir soru-cevap oyunu türüdür. Girdiğiniz tüm okul sınavları bir soru-cevap oyunu türüdür. Hemen hemen tüm oyunların modası geçer ama soru-cevap oyunları kalıcıdır.
 • Maliyeti az ama etkisi fazladır. Örneğin bir simülasyon oyunu veya video tabanlı bir oyun uygulamasında maliyetler çok daha fazladır. Birincisi sizin zaman maliyetiniz: Simülasyon veya video tabanlı oyunlaştırma platformlarında her bir oyunu oluşturmanız için oldukça uzun süre efor harcamanız gerekecektir. ikincisiyse kodlama ve güncelleme maliyetidir: Simülasyon ve video tabanlı platformlarda güncellemeler daha kapsamlı ve kodlama eforu daha yoğun olmak zorundadır. Bu da size fatura olarak yansıyacaktır. Oysa Mobixa platformunda hem harcayacağınız zaman hem de toplam sahip olma maliyetiniz kıyas götürmez şekilde düşük kalacaktır.
 • Bilgiyi tekrar etme sayısı arttırılarak akılda kalma ve öğrenme oranı arttırılabilir. Soru-cevap oyunları bilgi tekrarı açısından son derece kullanışlı araçlardır. Mobixa platformu, bilginin tekrar edilme sayısını kısa zamanda arttırarak akılda kalıcılığı ve öğrenmeyi destekler.
 • Her bir soru aynı zamanda bir eğitim fırsatıdır. Soruyu yanlış cevapladığınızda doğrusunu da merak edersiniz. Mobixa her seferinde size doğrusunu gösterecektir. Aynı soru birkaç kez geldiğinde artık yanlış cevaplamanız neredeyse imkansızdır.
 • Soru-cevap oyunları motive edici ve ateşleyicidir. İnsanlar “yanılmak” ve “yenilmek” istemezler. Soruya doğru cevap veremezseniz yanılmış, çalışma arkadaşlarınız bu soruya doğru cevap verdiğinde ise yenilmiş olursunuz. Mobixa’da bunun önüne geçmenin tek bir yolu var: Sorulara doğru cevap vermek.
Oyunlaştırma nedir?


Oyun olmayan unsurların veya süreçlerin oyun teknikleri yardımıyla geliştirilmesi ve iyileştirilmesidir.

Normalde oyun olmayan süreçleri Mobixa'da simüle edebilirsiniz. Örneğin terfi süreçleri, kurumsal kültür, sağlık sertifikası, iş sağlığı güvenliği skorlaması, kalite ligi... gibi
Neleri oyunlaştırabilirim?


 • Sınav
 • Oryantasyon
 • Kariyer seçim süreçleri
 • Akışlar, süreçler
 • Ekran eğitimleri
 • Satış teknikleri bilgisi
 • Hızlı düşünme
 • Ürün tanıtımı
 • Kampanyalar
 • Güvenlik
 • İş Sağlığı Güvenliği
 • Ekibin birbirini daha iyi tanıması
 • Ekibin yöneticilerini daha iyi tanıması
 • Kurumsal kültür
 • İşe alım
Bunlarla sınırlı değil. Hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza güvenin.
Hangi cihazlarda oynanabilir?


Hepsinde. Android ve IOS mobil cihazlar, tabletler, dizüstü veya masaüstü bilgisayarların tamamında oynanabilmektedir.

Cep telefonu ve tabletlerde yatay veya dikey kullanılabilmektedir.

Bilgisayarda internet tarayıcısını büyütüp küçülttüğünüzde uygulama da kendini pencere ölçülerine uyarlayacaktır.
Mobil cihazlardan oynamak için hangi işletim sistemi gerekir?


IOS veya Android
Oyun uygulamasını nasıl indirebilirim?


Appstore veya Google Play Store içinde “Mobixa” olarak aratmanız veya şu linke tıklamanız yeterli.

Uygulamayı indirmeden de kullanabilirsiniz: https://game.mobixa.net
Mobil cihazda oynamak için uygulama indirmek şart mı?


Hayır, isterseniz uygulama indirmeden de kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken internet tarayıcınızdan game.mobixa.net adresine gitmek.
Bilgisayarda oynamak için uygulama indirmek gerekir mi?


Hayır, Windows veya Mac işletim sistemindeki tüm internet tarayıcılardan oyuna giriş yapılabilir.

https://game.mobixa.net
Desteklenen internet tarayıcıları?


Safari, Chrome, Firefox, Edge, Opera ve tüm modern tarayıcılar.
İnternet bağlantısı olmadan (off-line) oynanabilir mi?


Hayır, İnternet bağlantısı gerektirmektedir.
İnternet kotasını ne kadar yer?


İnternet kullanımını minimum düzeyde tutmak için optimize edilmiştir. Soruların çoğu text bazlı olduğu için son derece düşük düzeyde veri transferi gerçekleştirilir.

Oyunu 1 saat oynamanız, Youtube üzerinde 1 dk video izlemenizden daha az İnternet kotası kullanacaktır.
Uygulama ücretli mi?


Hayır, platformumuzun hedef müşteri kitlesi, firmalar ve eğitim kurumlarıdır. Firmalar, Mobixa ile kurumsal olarak anlaşma yapar ve personellerine/öğrencilerine kullandırır.

Oyunculardan ücret alınmamaktadır.
Oyun uygulamasında kullanılacak soru ve cevaplar (içerik) kimin tarafından hazırlanır?


Sizin veya, yardım isterseniz, bizim tarafımızdan.

 • Kurumunuza ve ürünlerinize özgü bilgileri en iyi sizler bilmektesiniz. Bu sebeple içeriğin oluşturulmasında en önemli pay size aittir.
 • Mobixa yönetim panelini kullanarak soru girişi yapmak çok kolay ve hızlı.
 • Bunu sadece bir kez yapacaksınız. Hazırladığınız bu içeriği sonraki tüm sınav veya oyunlarınızda limitsiz olarak kullanabileceksiniz.
 • Dilerseniz soru üretme işini tamamen biz üstlenebiliriz. Bu durumda kurumsal eğitim ve ürün dokümanlarını bize iletmeniz yeterlidir. Kısa sürede ekibiniz için yüzlerce soru üretebiliriz.
 • Oluşturduğunuz sorulara ek olarak Mobixa ekibine ait yaklaşık 4.000 soruluk kütüphane de size destek olmaya hazır. Mobixa ekibi bu kütüphaneyi sizler için sürekli yeniliyor ve güncel tutuyor.
Uzaktan çalışan ekipler için uygun mu?


Evet. Mobixa'yı uzaktan verdiğiniz eğitimlerde veya uzakta çalışan ekiplerinizin motivasyonunda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sınıfta, eğitim salonunda, evde, sahada, operasyon alanında, ofis odasında... farketmez. Her ortamda kullanılabilir.
Kimler için?


Mobixa platformuyla hazırlayacağınız oyunları şu kişilere rahatlıkla açabilirsiniz: Personeliniz Öğrencileriniz Sınava hazırlananlar Saha ekipleri Mağaza personeli İstasyon görevlileri Genel Müdürlük çalışanları Şube çalışanları İs Sağlığı Güvenliği uzmanları Kurum içi eğitmenler Personel adaylarınız
Veriler nerede saklanıyor?


Tüm veriler Türkiye sınırları içindeki veri merkezimizde güvenli olarak saklanmaktadır. Talep edilirse, kurumsal müşterilerimizin sunucularına özel kurulum yapılabilmektedir. Bu durumda şirketinize ait veriler bulut sunucuda değil şirketiniz içinde tutulacaktır. "On premise" kurulum için bizle iletişime geçebilirsiniz.
Hazırladığım sorunun başka bir firmada kullanılması mümkün mü?


Hayır. Kurumunuza ait içerikler sadece kurumunuzdaki yetki verilmiş kişiler tarafından görülebilir. Bir şirkete ait oyuncular başka şirkete ait soruları göremez ve kullanamaz. Bir kurum altındaki oyuncular, liderlik tablosunda sadece birbirlerini görebilirler. Diğer kurumlara ait kullanıcıları göremezler.
Mevcut sistemlerimizle uyumlu çalışabilir mi?


Evet. Mobixa, güçlü API bağlantısı sayesinde mevcut sistemlerinizle tam entegre olabilir. Örneğin İnsan Kaynakları sisteminde yeni bir personel oluşturduğunuzda Mobixa'nın bu kişiyi ve hangi ekipte olduğunu otomatik olarak tanımasını sağlayabiliriz. Mobixa'da alınan puanlar, yıldızlar veya rozetler performans/kalite sistemlerinize otomatik aktarılabilir. Mevcut LMS sistemlerinizle entegrasyon sağlanarak eğitim sonunda otomatik Sınoy veya oyun ataması yapılması sağlanabilir. Mobixa, bu örneklere benzer birçok entegrasyon sürecine tam uyumludur.
Bilgi Teknolojileri bölümümüze ne kadar iş düşecek?


Hiç iş düşmeyecek. Mobixa Cloud kullanan müşterilerimizin tamamı, bu süreci BT ekiplerinden herhangi bir şey talep etmeden tamamladılar.
Mobixa hangi dillerde kullanılabilir?


Türkçe, İngilizce, Rusça İleride diğer diller de eklenecektir. Sorularınızı diğer dillerde de kaydederseniz Mobixa bunu otomatik algılayacak ve oyuncu dil seçeneklerinden bu dili seçtiğinde sorular otomatik olarak bu dilde gelecektir. Bu özellik, uluslararası personeli olan firmalarda hangi dilde olurlarsa olsunlar tüm personelin aynı oyunları aynı anda oynayabilmelerine imkan tanımaktadır.
Mobixa eğitmenin yerini alabilir mi?


Hayır. Sadece Mobixa değil, hiçbir uzaktan eğitim aracı veya platformu eğitmenin yaptığı görevi tam olarak yapamaz. Ayrıca bu platformlar, amaca uygun hizmet edebilmeleri için eğitmen bakış açısıyla yönetilmeye ihtiyaç duyarlar. Teknoloji ilerledi ama öğretmenin yerini alabilecek kadar ilerlemedi. Bizce teknoloji uzun bir süre daha öğretmen seviyesine gelemeyecektir. Eğitim teknolojileri eğitmenlerin yerini almak için değil, onlara destek olmak için var.
Eğitim ve sınavlarımda kullandığım birçok soru var. Bunları toplu olarak yükleyebilecek miyim?


Evet. Tüm sorularınızı excel olarak tek seferde yükleyebileceksiniz.
Kullanıcıları toplu olarak oluşturmak mümkün mü?


Evet. Kullanıcı listesini excel ile yükleyebilirsiniz. Örneğin; Mobixa kullanmasına karar verdiğiniz 300 kişilik bir departmanın sadece isim soyisim ve email adreslerinden olşan excel listesini 1dk içinde sisteme yükleyerek 300 kişiyi birden Mobixa kullanıcısı haline getirebilirsiniz. İK sistemleriyle entegrasyon sağladığımız müşterilerimizde buna da gerek kalmaz.
Mobixa'da mesaj gönderme özelliği var mı?


Evet. Mobixa çok kullanışlı mesaj gönderme servisine sahiptir. Eğitmen veya yöneticiler yönetim panelini kullanarak ekiplerine uygulama içi mesaj gönderebilirler. Mesaj içinde link ve görsel malzeme bulunabilir. Mesajın hedef kitlesi seçilebilir. Örneğin belli bir oyunu oynamış kişiler, belli bir ekiptekiler, baylar vs. Merkezden bu şekilde gönderilen mesajların kaç kişi tarafından okunduğu, kimler tarafından okunduğu bilgisi de raporlanır. Mesajlar yönetici/eğitmen ile ekip arasındadır. Ekip üyeleri kendi aralarında mesajlaşamazlar. Merkezden gönderilen mesajlara yanıt verebilirler, gelen yanıtı yönetici yönetim panelinde görür. Kimden geldiğini ve gönderim zamanını da görür.

Web Admin hakkında


Mobil uygulama hakkında


Ücretlendirme hakkında