top of page

Artık eski model sınıf eğitimleri gençler tarafından pek kabul görmemektedir. Siz gençlerin sınıf eğitiminde sürekli sizi dinlediğini mi düşünüyorsunuz? O zaman bu yazıyı okumaya devam edin.
 

Eğitimin ilk birkaç dakikasından sonra gençlerin gözleri sizde olsa bile akılları çoktaan sosyal medyaya veya kız arkadaşıyla dün yaptığı tartışmaya kaymış durumdadır. Yapılan araştırmalar Z kuşağının herhangi birşeye kesintisiz odaklanma süresinin 8saniyeye kadar düştüğünü göstermiştir. Gençlerin algısını ve ilgisini ders konusuna nasıl çekebiliriz?
 

Cevap basittir. Oyunlaştırma. Aslında tüm eğitmenler oyunların derslere olumlu katkısını bilirler. Birçoğu oyunları bir araç olarak kullanır. Fakat yeni kuşak gençler maalesef içinde teknolojiyi ve mobil dünyayı barındırmayan oyunlardan pek de hoşlanmıyor. Siz de oyunlaştırma için teknolojiden faydalanmalısınız. Oyunla öğrenilen bir bilginin akılda kalması çok daha kolaydır. Yarışma kurgusu üzerinden bir oyun oynattığınızda enerji seviyesinin arttığını, oyun sırasında bilgilerin tekrar edildiğini ve akılda kalıcı şekilde öğrenildiğini fark edersiniz. Bu amaçla üretilmiş birçok oyun platformu bulunmakla birlikte bunlardan en öne çıkanı mobixa platformudur. Mobixa’da eğitmenler için özel oluşturulmuş sınıf içi sınav-oyun (SINOY) bulunur. Tek bir tuşla öğrencilere sınav sonuçları gider. Sınıfın hangi konuları daha az anladığını eğitmen anında görebilir ve herkes sınıftayken önlemini alabilir. Sadece sınav değil, oryantasyon eğitimi başta olmak üzere hayal gücünüzle sınırlı eğitim senaryolarını oyunlaştırarak öğrencilerinize sunabilirsiniz. Mesaj özelliği ile öğrencilerinize hem sınıfta hem de sınıf dışındayken sınav mesaj gönderebilirsiniz. Liderlik tablosundan her öğrenci  oyundaki seviyesini takip edebilir.

bottom of page